Graužikų sukeliamos ligos

Žiurkės ir pelės turi nuolatos ką nors graužti, kad nudilintų dantis. Viena žiurkė per parą suėda apie 25 gramus maisto, vadinasi, šimto žiurkių kolonija per metus jo sudoroja visą toną. Šie graužikai nepakelia alkio, be maisto gali gyventi ne ilgiau kaip penkias paras, todėl ir jų apetitas toks didelis. Visame pasaulyje be paliovos kovojama su graužikais. Alkanos žiurkės itin agresyvios – puola mažus vaikus, kartais ir suaugusiuosius, suėda viščiukus, žąsyčius, mažus triušiukus, nugraužia elektros laidus ir panašiai.

Graužikų platinamos ligos: leptospirozė, jersiniozė, listeriozė, pseudotuberkuliozė, trichineliozė, tuliaremija, maras, salmoneliozė, erkinis encefalitas, Laimo liga ir kt. Jie yra virusų nešiotojai bei platintojai, pavyzdžiui, hemoraginės karštinės su inkstų sindromu. Į aplinką su graužikų išskyromis patekęs virusas išdžiūsta, bet nežūva, užkratą bet kada galima įkvėpti su dulkėmis.

Leptospirozė - tai liga, kuria sergama visame pasaulyje ir kasmet nusinešanti daugybės žmonių gyvybes. Bakterijos gyvena žiurkių kepenyse ir į aplinką patenka su žiurkių šlapimu.

Žiurkė per metus pagamina apie 5,5 litro šlapimo, o apie 15-30% yra užkrėstos žiurkės. Žmogus gali užsikrėsti per kontaktą su žiurkės šlapimu, ypač drėgnoje aplinkoje. Dėl tos priežasties dažniausiai tai atsitinka žemės ūkio darbuotojams, kanalizacijos darbininkams, t.y. tiems, kurie dirba drėgnomis sąlygomis.

Salmonelioze yra infekcija, kurią žmogui sukelia Salmonella grupės bakterijos. Per pastaruosius dešimt metų Europoje labai padaugėjo Salmonella sukeltų ligų atvejų, tai rodo, kad didėja aplinkos užteršimas šiomis bakterijomis. Žiurkes ir peles reikėtų laikyti potencialiai svarbiu šios ligos šaltiniu.

Sonine_uzklausa

*
*
*