Blusų ir blakių keliamos problemos

Blusos - besparniai kraujasiurbiai nariuotakojai, maitinasi žinduolių ir paukščių krauju, plačiai paplitusios visame pasaulyje. Lietuvoje skaičiuojama apie 20 blusų rūšių. Labiausiai paplitusios žmonių, šunų, kačių, žiurkių ir kitų smulkiųjų graužikų blusos. Nors blusos mažos, tačiau jų įkandimai gali būti pavojingi užkrečiamųjų ligų atžvilgiu – gali iššaukti alerginę reakciją, sutrikti miegas, niežti oda. Blusos neperduoda ligos sukėlėjų palikuonims, tačiau pavojingus mikrobus platina visą savo amžių. Žmogus gali užsikrėsti žiurkių bei kitų graužikų, kačių ir šunų platinama žiurkine dėmėtąja šiltine bei kitomis užkrečiamosiomis ligomis. Sukėlėjai patenka į kraują blusos įsisiurbimo metu arba ant žmogaus odos ar gleivinių patekus užkrėstų blusų išmatų.
Šiuos gyvius ant savo kailio į rūsius ir kitas patalpas atneša benamės katės, žiurkės, pelės. Suradusios prieglobstį blusos veisiasi ir nuolat puola žmones. Palankios sąlygos šiems parazitiniams gyviams daugintis yra netvarkinguose butuose, namuose, kuriuose laikomi ir netinkamai prižiūrimi gyvūnai. Nušokusios nuo šuns ar katės kailio, blusos įsitaiso ant jų poilsio kilimėlio, grindų plyšiuose, dulkėse. Mėgsta veistis šuns būdose, pelių, žiurkių urvuose, paukščių lizduose. Geros sąlygos joms veistis nenušienauti, apleisti nedirbamos žemės plotai, kur visuomet yra graužikų. Žmogaus būste, rūsiuose blusos padeda kiaušinėlius šiukšlėse, dulkėse, esančiose grindų plyšiuose, kilimuose ir kt. Karštą vasarą blusos gerai dauginasi ir gamtoje: sausose augalų atliekose, smėlėtoje dirvoje ir kt. Išsiritusi iš kokono žmogaus blusa gali badauti iki pusantrų metų. Pradžioje išsirita lervos, paskui vystosi lėliukės, vėliau formuojasi suaugėlės. Blusos amžius – nuo 3 mėnesių iki pusantrų metų.
Blusų naikinimas.
Siekiant išvengti blusų dauginimosi, naminius gyvūnus (šunis, katės) rekomenduojama plauti specialiu šampūnu ar specialiais medikamentais nuo blusų. Būtina vykdyti nuolatinę graužikų kontrolę, atsiradus graužikų – juos naikinti. Naminių gyvūnų augintojai turėtų nepamiršti reguliariai išpurtyti ar išsiurbti gyvūnų kilimėlius, 1–2 kartus per savaitę karštame vandenyje su skalbimo priemonėmis išskalbti gyvūno paklotėlį.
Nuo blusų apsisaugoti padeda ir visos apsaugos nuo valkataujančių gyvūnų bei graužikų priemonės: landų į privačių, daugiaaukščių, sodo namų rūsius, palėpes, garažus užsandarinimas (šiuos gyvūnus ypač vilioja šiluminiai įrenginiai). Gyvenamosiose patalpose rekomenduojama periodiškai dulkių siurbliu valyti kilimus, grindis, minkštus baldus. Siurbimas sunaikina blusas įvairiose jų vystymosi stadijose, o blusos greičiau išsirita iš kokono, kurio neveikia insekticidai. Patartina naudoti vienkartinius dulkių siurblio maišelius, nes blusų kiaušinėliai, lervos ir kokonai, likę dulkių siurblyje gali vystytis toliau. Suaugusios blusos tiesiog paspruks į aplinką. Išsiurbus dulkes, maišelius nedelsiant reikia išimti iš siurblio ir, įdėjus į sandarų dvigubą celofaninį maišelį, išmesti arba esant galimybei užkąsti. Grindis rekomenduojama plauti šlapia šluoste, naudojant plovimo priemones, o po to gerai nusausinti. Mat blusų lervos, pasislėpusios grindų plyšiuose, nepakelia nei drėgmės pertekliaus, nei sausros, todėl tokiose sąlygose žūva.
Jeigu blusų užsiveisė daugiabučių namų rūsiuose, asmens sveikatos priežiūros įstaigose, gyvenamosiose patalpose, geriausia šį darbą patikėti UAB „PELIAS“ specialistams, kurie, atsižvelgdami į patalpų pobūdį, kenkėjų gausumą, parinks tinkamiausias dezinsekcijos priemones. Mūsų teikiamos paslaugos yra profesionalios ir efektyvios.

Blakės – gyvūnų ir žmonių ektoparazitai. Joms būdingas specifinis, nemalonus, aitrus kvapas, kurį išskiria kvapiosios apatinės kūno dalies liaukos. Ypač stiprus kvapas pasklinda sutrynus blakę. Iš daugelio augalėdžių ar grobuonių blakių ryškiai išsiskiria patalų blakės.
Iš žinomu 30 rūšių patalinės blakių tik kelios veisiasi butuose ir pataluose, o kitos puola įvairius gyvūnus: šikšnosparnius, graužikus, paukščius ir pan. Blakių labai gera uoslė – žmogų užuodžia už keliasdešimties metrų. Paprastai jos siurbia kraują tamsoje. Dūrio vietoje iššoka stambus gumbas, kuri niežti ir skauda. Žmogus gali užsikrėsti žiurkių bei kitų graužikų, kačių ir šunų platinama žiurkine dėmėtąja šiltine bei kitomis užkrečiamosiomis ligomis. Sukėlėjai patenka į kraują blakių įsisiurbimo metu.
Blakių naikinimas.
Svarbiausia švariai gyventi, ypač valyti miegamuosius, dažnai vėdinti, čiužinius ir visą patalynę skalbti aukštesnėje kaip 60 °C temperatūroje, taikyti terminį apdorojimą, esant sąlygom galima kaitinti saulėje arba naudoti sauso garo įrenginį. Į butus, viešbučius blakės patenka įvairiausiais būdais, labai dažnai į Lietuvą blakės atkeliauja su lagaminais iš įvairių pasaulio šalių, kadangi blakių problema egzistuoja visame pasaulyje neplenkdama ir labiausiai išsivysčiusių šalių tokių kaip Amerikos Valstijos, Anglija ar Norvegija, mūsų įmonės darbo praktika rodo, kad plečiantis keliautojų geografijai ši problema Lietuvoje tik didėja.
Jeigu blakės užsiveisė viešbučio kambariuose, privačiame name ar daugiabučių namų rūsiuose, asmens sveikatos priežiūros įstaigose, geriausia šį darbą patikėti UAB „PELIAS“ specialistams, kurie, atsižvelgdami į patalpų pobūdį, kenkėjų gausumą, parinks tinkamiausias monitoringo ir dezinsekcijos priemones. Mūsų teikiamos paslaugos yra profesionalios ir efektyvios.

Sonine_uzklausa

*
*
*